Wystawa z przesłaniem… Tadeusza Dula

– Moje malarstwo i rysunek to przestrzeń otwarta na nowe wyzwania, eksperymenty, które chcę dalej kontynuować. – mówi artysta TADEUSZ DUL, autor prac prezentowanych w Galerii Konduktorownia w Częstochowie.

Kolejna wystawa artysty Tadeusza Dula została zaprezentowana w częstochowskiej Galerii Konduktorownia. Tym razem można było oglądać aż 45 prac. To jedna z większych wystaw ukazujących twórczość artysty. Od 1985 roku uprawiał on malarstwo abstrakcji, informel i malarstwo materii. O jego sztuce napisał Marian Panek, scenograf teatralny, nauczyciel akademicki, autor licznych publikacji o sztuce: „Ta figuratywność jak sam mówi artysta i zmierza w jej kierunku rozpoczyna się w 2005 roku. W rozmowie stwierdził, (…) stało się tak dlatego, iż uznałem, że sztuka musi mieć jakościowe i mentalne przesłanie. Pobudzać do myślenia i refleksji. Uwrażliwiać”. Autor prezentowanych prac daje temu świadectwo w swojej twórczości. „To, że uprawia malarstwo figuratywne wynika z ciągłych poszukiwań, jak pokazać prawdę o relacjach, człowiek – świat i jego różnorodne zachowania społeczne”. – kontynuuje recenzent. – „W cyklu „Małpoludy”, który kontynuuje przez szereg lat, pokazuje ułomność i wady >naczelnych<. Jest w tym prześmiewczy jak podobni mu Eugeniusz Markowski, Franciszek Starowiejski czy Henryk Cześnik. Jest jednak od nich odmienny przez stosowanie dynamicznych kontrastów kolorystycznych i wypracowane, a właściwie wykreowane światło w obrazie o bardzo znaczących treściach, również inną bardziej >powierzchowną< przestrzeń malarską”.

Pytany o swoje malarstwo i rysunki artysta twierdzi, że: „Ten ekspresjonistyczny >kocioł< kreacyjny to stan poszukiwań, nastrój, klimatów, emocji, procesów podświadomych”.

Od wielu lat Tadeusz Dul jest także pedagogiem realizującym projekty artystyczne z młodzieżą. W Ośrodku Kultury w Grodźcu i Łagiszy uczy ją indywidualnego i wspólnego przeżywania sztuki. „W takim kontekście spełnia się też pogłębiony wyraz jego artystycznych umocowań oryginalnej, nietuzinkowej, osobistej twórczości”. – twierdzi M.Panek.

Katarzyna Maciejewska

WystawaKonduktorowniaT