Spotkanie z Melpomeną

Kim jest Melpomena? To muza tragedii przedstawiana z maską, uznana za patronkę sztuki teatralnej. Już po raz 10 w będzińskim Ośrodku Kultury odbyły się przesłuchania zespołów teatralnych zwanych Szkolnymi Spotkaniami z Melpomeną. Na scenie pokazali się uczniowie gimnazjum i szkół podstawowych, którzy prezentowali swój talent aktorski. Oceniało ich jury w składzie: Ewelina Grad – inspektor ds. szkół podstawowych i gimnazjów Urzędu Miejskiego w Będzinie, Marta Skrzypczyńska – absolwentka Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Kulturoznawstwo, inicjatorka i koordynatorka Ogólnopolskich Będzińskich Spotkań Teatralnych, Daniel Dyniszuk – aktor katowickiego teatru Apart, uhonorowany Złotą Maską za spektakl „Nic. Szkice do Króla Leara”, które zwracało uwagę przede wszystkim na dobór repertuaru, rozwiązania inscenizacyjne, grę aktorską, reżyserię i kostiumy.

Wyniki zostały ogłoszone podczas finału 25 maja w będzińskim Ośrodku Kultury, gdzie wyłoniono laureatów, którym nagrody wręczył Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Będzinie Roman Goczoł.

Nagroda specjalna Dyrektora Ośrodka Kultury w Będzinie Andrzeja Ciszewskiego trafiła do MŁODZIEŻOWEJ AKADEMII TEATRALNEJ z Miejskiego Klubu im. J. Kiepury w Sosnowcu.
Drugie miejsce przyznano grupie teatralnej CZARY – MARY (SI) ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Będzinie za spektakl pt. „Tadek – Niejadek”oraz grupie teatralnej KOLOROWY PARASOL z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury w Będzinie za spektakl pt. „Najmniejszy bal świata”.
Miejsce trzecie zajęła grupa teatralna CZARNY KOT ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Będzinie
za spektakl pt. „Taka gra…” oraz Grupa teatralna NIEOBLICZALNI ze Szkoły Podstawowej nr 15 w Katowicach za spektakl pt. „W gąszczu słów”. Jury przyznało także dziewiętnaście nagród aktorskich.

XI Szkolne Spotkania z Melpomeną odbyły się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego.